Moldavsko

Základní informace


Moldavská republika je zemí s tradicí a historií. Jako současný novodobý stát v jihovýchodní Evropě sousedí s Ukrajinou a Rumunskem. Velikostí i počtem obyvatel by pokryla necelou polovinu České republiky. Domluvíte se bez problémů rusky a rumunsky, v hlavním městě s mladšími obyvateli i anglicky. Hlavním městem Moldavska je Kišiněv (Chişinău), kde na ploše velké zhruba jako polovina Brna žije necelých 700 tis obyvatel. Svým vyznáním se Moldavané hlásí nejvíce k Pravoslavným /90%/.

V Moldavské republice se platí výhradně místní měnou „moldavským LEU“, označované mezinárodní zkratkou „MLD“. Jedno EURO pořídíte zhruba za 18,5 LEI. Ve směnárnách vyměníte i české koruny, ale za velmi nevýhodný kurz. Výhodnější je směňovat EURA nebo vybírat místní měnu z bankomatů. Nezapomeňte, v Moldavsku je časový posun + 1 hodina oproti SEČ, což se týká letního i zimního času. K přechodu mezi letním a zimním časem dochází ke stejnému datu jako v zemích EU.

Místní zvyklosti


Obyvatelé Moldavska jsou většinou velmi přátelští a pohostinní. Pokud přijíždíte i pracovně, počítejte s velmi častým zvykem, kterým je uzavírání/dokončování/ obchodů u bohatě prostřeného stolu, kde mezi jednotlivými chody probíhají velmi časté přípitky. Naopak pokud budete jednat s úřady, počítejte spíše s komisnějším přístupem. V Moldavsku se z důvodu nejrozšířenějšího vyznání slaví nejčastěji Pravoslavné Vánoce a to 7. a 8. ledna. Respektovaným svátkem jsou také Dny vína, které se slaví zpravidla první víkend v říjnu. Zvláště na víno a nejrůznější druhy koňaků jsou místní obyvatelé velmi hrdí.

Potraviny nakoupíte na tržnicích nebo v kamenných obchodech a supermarketech, kde jsou ceny většinou vyšší. Najíst se můžete v bistrech nebo restauracích. Moldavané připravují jídla z vysoce kvalitních místních surovin. Dbají na čerstvost a výtečnou harmonickou chuť jednotlivých pokrmů. Obvyklá prodejní doba kamenných obchodů ve městech je 08:00-20:00 /potraviny atd./, obchody velkých řetězců 09:00-23:00 (některé mají otevřeno již od 06:00 nebo 07:00), o sobotách a nedělích různě. Řetězce a jednotlivé potravinářské prodejny většinou pracují i v neděli, některé obchody pracují non-stop.

Ubytovat se můžete v hotelech. Oblíbeným způsobem bydlení ve větších městech jsou pronajímané byty nebo apartmány.

Úroveň zdravotního ošetření v Kišiněvě a ve větších městech je na základní úrovni. Počítejte s neočekávanými specifiky, ať jde o vybavení, zařízení a servis ve zdravotnických zařízeních. Stejně tak ve vztahu lékař-pacient. Pokud je to možné, doporučujeme se omezit se jen na nejnutnější/akutní ošetření. Zubní ambulance, zejména ty dražší, soukromé, jsou v mnoha případech na dobré evropské úrovni, se srovnatelným vybavením a materiály.

Sortiment volně dostupného zboží v lékárnách je širší než v ČR. K dostání je i řada léků, které jsou v ČR/EU na předpis. Očkování zejména pro krátkodobý pobyt není povinné.

Cestovní informace


Do Moldavské republiky můžete cestovat několika způsoby. Nejrychlejší je tradičně letecké spojení. Bohužel po zrušení přímých letů z Prahy je třeba cestovat minimálně s jedním přestupem přes např. Mnichov, Bukurešť, Moskvu, Ankaru atd. Z Vídně můžete využít přímých letů bez přestupu. Ceny letenek tradičně záleží na předstihu, který k nákupu zvolíte. Kromě kombinace vlakových spojů jezdí do Kišiněva také autobusové linky z Prahy i Brna. Ve vnitrozemí můžete využít taxíky, kde doporučujeme sjednat cenu předem. Běžná cena při cestování po Kišiněvě se pohybuje kolem 50 LEI za trasu. Veřejnou dopravu zajišťují mikrobusy tzv. maršrutky nebo trolejbusy.

Na cestu do Moldavské republiky nepotřebujete od 1. 1. 2007 žádné vízum. Toto opatření dovoluje českým občanům vstup a pobyt na území Moldavské republiky bez víz maximálně po dobu 90 dnů, v průběhu 6 měsíců od data prvního vstupu.

Když přijíždíte do Moldavské republiky, můžete přivézt na osobu maximálně toto množství zboží /např./: pivo - 5 litrů, víno a jiné alkoholické nápoje - 2 litry, doutníky - 50 ks, cigarety - 200 ks, obuv - 2 páry, počítač včetně příslušenství - 1 ks, videoaparatura a další elektrotechnika - 1 ks, fotoaparát, kamera či videokamera - 1 ks, mobilní telefon - 2 ks, hodinky - 3 ks

Pokud přijíždíte svým vlastním vozem, nezapomeňte, že stáří vozidla v držení cizince pobývajícího v Moldavské republice se zahraniční registrační značkou nesmí překročit hranici deseti let. Dále je nezbytné mít pojištění na celou dobu pobytu, tzv. zelenou kartu, příp. jiné dokumenty dokazující oprávnění k řízení motorového vozidla (zejména, pokud řidič není jeho vlastníkem).

Dovézt můžete maximálně obsah palivové nádrže vozidla, které vjíždí na území Moldavska. V Moldavské republice se jezdí stejně jako u nás vpravo. Na silnicích platí tyto rychlostní limity: v zastavěných oblastech/města, vesnice/ 50 km/ h mimo zastavěné oblasti /mimo města, vesnice/ 80 - 110 km/ h V Moldavsku platí speciální rychlostní limit pro nově kvalifikované řidiče. Ti nesmí překročit rychlost 70 km/ h mimo zastavěné oblasti během zkušební doby jednoho roku.

Ceny (MDL):

  • Chléb: 5,- MDL
  • Máslo: do 25,- MDL
  • Jídlo v restauraci od 60,- MDL
  • Oběd v Kišiněvu: 150,- až 200,- MDL, spropitné 5%
  • Benzin a nafta: 18,- MDL
  • Jednolůžkový pokoj (hotel v Kišiněvu): od 75 EUR/noc

Cenová úroveň


Ceny potravin, služeb i ostatního zboží se pohybují zhruba ve výši srovnatelné s českým trhem. Levněji nakoupíte na tržnicích, ale zde doporučujeme bedlivě ohlídat kvalitu nabízeného zboží, zejména pak potravin. V supermarketech počítejte s vyššími cenami, u dováženého značkového zboží mohou být ceny i několikanásobně vyšší ve srovnání s českými kamennými obchody.


Ceny pohonných hmot v Moldavsku /leden 2015/ se pohybovaly zhruba v této výši: Bezolovnatý benzín (95 oktanů) 16.50 MDL za litr, Bezolovnatý benzín (100 oktanů) 17.20 MDL za litr, Euronafta 15.60 MDL za litr, LPG 10.10 MDL za litr.